HK ügyelet - változás

A GHK általános és tanulmányi ügyelet a nyári időszak alatt

előzetes e-mail-es egyeztetés alapján működik.

Student Council of the Faculty of Mechanical Engineering PDF Nyomtatás E-mail
Hallgatói Képviselet - Képviselet
2012. szeptember 10. hétfő, 17:19

Dear Students,

I would like to introduce you the Student Council of the Faculty of Mechanical Engineering. We represent our Faculty’s students, which means that we try to help them if they have any problem at university.

Besides helping the students we have a lot of other activities. There are 15 people in the Council who have the right to vote, when we have to decide on a topic or share our point of view. We have more comittees which means we have to organise our work in different sections. The Council is led by the president. We also have a vice-president who can replace the president if he can’ take part on our weekly meeting. Our Comittee of Academic Affairs leader has to participate in different meetings, negotiate with teachers and represent the Council’s opinion. The Financial/economy comittee is an other important part of our team. The leader of this comittee has to oversee the financial activities of the community groups. The Council has a fix amount of money each year that we can’t overspend, so the leader has to be very precise. The Social Comittee is also a very important part of the Student Council. There are about 5-6 people in this Comittee. They judge the social situation of the applicants at the beginning of the semesters, then the students can get social scholarship based on their social points. This Comittee is in connection with the Scholarship comittee and they determine the distribution method of the scholarships and oversee the whole application process. They help the work of the International Comittee. They also help in scoring the applicants for international scholarships. We also have a Dormitory Comittee. He goes to monitoring meetings every week where he meets the owner and the maintenance of the Kármán Dormitory, which is the main dorm of the Faculty. The Council has an office in the building and we need a person who is responsible for taking care of the office and the stationery supply. This person also responsible for the billboards in the dorm. Our PR Comittee is responsible for the reputation and the image of the Student Council. Our Council also organises parties and festivals for the students. This comittee owns most of the Student Council’s members because all of us needed at this kind of events. We have a Sport Comittee as well, Students can rent sport equipments for free at our store, use the gym and the cardio room. We also delegate two people to the Student Council of the University like every other Faculty Councils. They represent the students of our faculty and participate in the legislation of university rules and regulations. They also support the social life of students, since the final decisions are always made at this level. They also organise parties, meetings, conferences, charity events for the students of the whole university.

I hopefully mentioned all the main aspects of our organisation and activities. There are lot of other communitygroups under the supervision of the Student Council. If you are intrested in joining them contact them by e-mail, or contact us if you have any questions: hk at ktk.bme.hu

We hope we can help you in every step of your Uni life.

Módosítás dátuma: 2012. szeptember 10. hétfő, 17:35

Oktatás Hallgatói Véleményezése